arama kurtarma

Milteksis Teknoloji olarak kuruluşunuz için yeni nesil mobil iletişim teknolojileri, görüntüleme uygulamaları ve görsel içerik iletim ve yayıncılık uygulamaları ile beklenmedik durumlarda ve doğal afetlerde insan hayatını önceleyen arama ve kurtarma faaliyetlerinin operasyonel desteği için ihtiyaçlarınıza uygun uçtan uca çözümler sunuyoruz.

SAR

Arama ve kurtarma faaliyetleri, özellikle doğal afetlere çok coğrafyamızda yaşanan çeşitli olaylarda sıklıkla karşımıza çıkan bir olgu. Deprem, sel, yangın gibi afetler, kazalar ya da zorlu coğrafyalarda yürütülen çeşitli etkinliklerde karşılaşılan beklenmedik durumlar sonucu tehlikeye giren insanların hayatlarının kurtarılması bir kamu faaliyeti olarak gerçekleştirilen saha çalışmalarında önemli bir yer tutuyor.

nasıl yardımcı olabiliriz?

Milteksis Teknoloji’ye ulaşmak için iletişim bilgilerimize bakabilirsiniz.

yardıma muhtaç afetzedenin tespitinde hızlı ve etkin bir yaklaşım

Çeşitli doğal afetler ya da beklenmedik durumlar nedeniyle yardıma ihtiyaç duyan afetzedelerin yerlerinin belirlenmesi ve onlara yardım ulaştırılması zamanla yarışan saha ekipleri için çok önemli ve öncelikli çalışmalardır. günümüzde hemen hemen herkesin sahip olduğu cep telefonları bu anlamda önemli bir olanak sağlamaktadır. Her bir cep telefonu bir hayat kurtaran yardım çağrısı sinyali kaynağıdır. Uygun teknolojiler kullanılarak mobil kapsama alanı dışında bile olsa belirli bir cep telefonu kullanıcısının coğrafi yer bilgilerine metre boyutunda toleransla ulaşmak mümkündür. Bu kişinin çığ ya da toprak kayması altında kalmış olması bile bu sinyalin tespitine engel değildir. Uygulamada onlarca kilometre mesafeden 1 kaç metre kar ya da toprak altında kalmış kişilerin cep telefonu sinyallerine ulaşmak mümkündür. Bu şekilde hem coğrafi yer bilgisi tespiti ile ekipler yardıma muhtaç kişiye yönlendirilebilmekte, hem de ilgili kişinin cep telefonuna SMS iletimi ya da telefon çağrısı aracılığı ile yardımım yolda olduğu bilgisi iletilmektedir. Son yıllarda kullanımı yaygınlaşan bu teknoloji ile her sene binlerce insanın hayatı kurtarılmaktadır.

özel LTE tabanlı mobil iletişim şebekesi

Özellikle mobil şebeke kapsamasının yetersiz olduğu zorlu coğrafi koşullarda ya da doğal bir afet ya da kaza sonucu mobil iletişim şebekesinin devre dışı kalması sonucunda mobil iletişim olanaklarının kaybedilmesi, sahada görev yapan personel için sıkıntılara sebep olmaktadır. Bu gibi durumlarda ilgili sahada geçici olarak kurulacak özel bir mobil iletişim şebekesi personelin mobil iletişim ihtiyaçlarının karşılanmasına olanak sağlayacaktır. Bu amaçla geliştirilmiş özel şebeke uygulamaları konvansiyonel bir mobil iletişim ağı gibi davranacak ve kullanıcılar kendi telefonlarını ve var olan uygulamaları kullanarak iletişim kurabilecekler, sistem üzerinden sağlanacak bir internet erişimi ile de kullanıcıların internete ve dolayısı ile tüm dünyadaki kaynaklara erişimi sağlanacaktır. Geliştirilecek kurumsal uygulamalarla entegre edilecek bu şebeke uygulaması ile kullanıcılar sesli görüşme, mesajlaşma, fotoğraf, görüntü ve veri paylaşımı gibi arama/kurtarma faaliyetlerinde hayati önem taşıyan bilgileri birbirleri ve yönetim merkezi ile paylaşabileceklerdir.

Özel LTE Mobil Şebeke uygulamaları ile Milteksis Teknoloji özellikle arama kurtarma ve afet yönetimi hizmetlerini en yeni teknolojik olanaklarla teçhiz ederek yürütülen faaliyetlerle daha sok insanın can ve mal gücenliğinin sağlanmasına olanak sağlayacaktır.

6698 Sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında sitemizi ziyaretiniz sırasında kişisel verileriniz toplanmakta ve işlenmektedir. Konu ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.