teknoloji defteri

Teknoloji Defteri Yayında!

Milteksis Teknoloji bünyesinde siz müşterilerimize sunduğumuz çözümlerle ilgili çeşitli teknolojik bilgilendirme ve haberleri sizlerle paylaşmak için “Teknoloji Defteri” sayfamızı oluşturduk. Burada faaliyet alanlarımızdaki en yeni teknolojiler ve uygulamalar konusunda sizlerle bilgi paylaşımında bulunacağız. Sayfamızın yararlı olacağını umuyoruz.

SMPTE ST-2110 Nedir?

SMPTE 2110

SMPTE ST 2110, IP üzerinden sayısal görüntü de dahil olmak üzere farklı bir çok yayın içeriğini taşımak için tanımlanmış bir standartlar paketidir. Bu standartlar, üreticiler için diğer ST 2110 uyumlu ürünlerle birbirine bağlanarak bir arada çalışabilecek yeni ürünler geliştirmelerine olanak tanıyan bir kılavuz görevi görür (Tıpkı HD-SDI için halen kullanılmakta olan SMPTE 292M standardı gibi).

Bu standartların duyurulması ve kullanımına başlanması içerik üretimi ve yayıncılıkta önemli bir kilometre taşını oluşturmaktadır, çünkü bu standartlar yalnızca endüstrinin IP üzerinden görüntü aktarımını tamamen içselleştirdiğini göstermekle kalmaz, aynı zamanda görüntü akışını yayıncılığın geleceği olarak görür.

SRT Teknolojisi

Secure Reliable Transport (SRT) teknolojisi, iki nokta arasında güvenli ve hızlı bir görüntü iletimi gerçekleştirilmesini sağlamak için geliştirilmiş bir IP tabanlı iletişim protokolüdür. Teknoloji’nin farklı şirketlerinin bir araya gelerek oluşturdukları SRT ittifakı tarafından desteklenen bu protokol endüstrinin tüm bileşenlerinin kullanımı için açık kaynak kodlu bir şekilde sunulmaktadır. Sektörün öncü iki firması Haivision ve Wowza tarafından başlatılan birlik bugün yüzlerce üyesiyle büyümekte ve çözümleri bir çok kurumsal uygulamada kullanılmaktadır.

Milteksis Teknoloji

Görüntü Örnekleme

Görüntü Örnekleme

Görüntü örnekleme, görüntünün kamera tarafından kayıt altına alınmasından itibaren izleyiciye ulaştırılması sürecinde gerçekleşen tüm işlemlerde görüntü kalitesini ve iletim hızını belirleyen temel parametredir. Görüntü örneklemesine temel teşkil eden bit derinliği ve  renk derinliği örneklemesi konusunda özellikle canlı yayınlar açısında farklı yaklaşımların değerlendirildiği ve Haivision tarafından bu konuda sağlanan çözümleri aşağıdaki bağlantıdan öğrenebilirsiniz.

nasıl yardımcı olabiliriz?

Milteksis Teknoloji’ye ulaşmak için iletişim bilgilerimize bakabilirsiniz.

6698 Sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında sitemizi ziyaretiniz sırasında kişisel verileriniz toplanmakta ve işlenmektedir. Konu ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.